Zimní přechod Malé Fatry

Garant akce: Halis
Doprava: Vlak, bus 
Termín: 23.-26.1.2019

Předpověd počasí: Azuro, mírný vítr, teplota -10 v noci / -2 přes den

Účastníci:

Halis, Honza, Ondra, Václav, Kamča, Petr, Staňa

Den1: Nezbůdská Lúčka, Strečno – Chata pod Suchým

7,2km - 3 hodiny – 725m hore, 20m dole

Odjezd z Veselí nad Moravou v 6:00, v 10:00 jsme vysedli na zastávce Nezbůdská Lůčka – Strečno. Po občerstvení v bufetu jsme vyrazili směr Chata pod Suchým. Času jsme měli víc než dost, v poklidném tempu jsme odkrajovali první výškové metry. Po lehkých pádech při uklouznutí na ledu jsme si uvědomili že mačky byla dobrá volba jako povinná výbava při přechodu Malé Fatry. Po třech hodinách vzhůru jsme přišli na očekávanou chatu Pod Suchým, kde to začalo. Pivečka, štamprlky, hudební produkce (kytara, perkuse a improvizované rumbakoule). Honza Ros úspěšně otestoval nové vybavení na zimní bivakování.

https://mapy.cz/s/hesohapute 

Den2: Chata pod Suchým – Chata pod Chlebom

12km – 5,5 hodin – 1150m hore, 800m dole

Po snídani, po deváté nasazujeme mačky a vyrážíme. Na vrcholu Suchý foukalo, vrcholové foto a razíme dál. Hřebenovka začíná. Krásné výhledy, dohlednost skvělá. Nízké Tatry, Vysoké Tatry, Velká Fatra. Vidíme dokonce i Lysou Horu. Všem se nám jde v mačkách dobře a cesta ubíhá až do sedla Priehyb kde se díky silnému větru 80-100km/h. hodně zpomalí. Na Malém Kriváni dáváme lehký oběd a pokračujeme po hřebenu na Velký Kriváň. Ty výhledy jsou prostě skvělé. Na Velkém Kriváni opět silný vítr, proto jen vrcholové foto a jdeme poslední kus cesty na chatu pod Chlebom. Dnešní večer je víc v klidu, jdeme brzy spát. Byl to náročný den. Honza Ros po sebelikvidaci vlastním báglem spí už s náma na chatě :-)

https://mapy.cz/s/kalojovuto 

Den3: Chata pod Chlebom – Štěfanová

11,5km – 6 hodin – 1450m hore, 675m dole

Dalsí skvělý den, který začal východem slunce. Málo sněhu nám umožnilo jit po cestách kterou jsou jinak uzavřeny díky lavinovému nebezpečí. Traverz na hřeben byl velký zážitek. Výhledy dnes pokračují a vítr se zklidnil na minimum. Udolí jsou po celý den zahaleny mraky. Lepší počasí jsme si nemohli přát. Pokračujeme hřebenovkou směr Stoh. Polovina z nás jde traverzem po žluté. Zbytek po červené přes Stoh. Potkáváme se v Medziholie a vyrážíme na penzion Balát ve Štefanové. Jdeme hned do hospody doplňit tekutiny a povečeřet. Večer se trochu protáhne, hodnotíme dosavadní průběh expedice a plánujeme poslední den.

https://mapy.cz/s/dohenarane 

Den 4:

Kocovinka, balení, sprcha a jede se domů!

PS: …………Já su Klempíř! ……….Já su Moravák! .....Když to přeženem! …….I´m so sorry!

Foto report: https://drive.google.com/open?id=1NEDcEdw_RPtJt4TniVSNKVhken6zkhWp

Video report:  

Zpět