Ledolezení - Tatry

účastníci expedice:

Klára, Lukáš, Karel, Vašek, Ondra a Honza

1. den - setkání a výstup

V pátek se dvě tříčlenné posádky aut sešli na parkovišti Biela Voda kolem 9:00. Proběhlo vzájemné vítání a čekání na instruktora Ledolezení Adama s dalšími účastníky ledokurzu. Kolem 9:30 vyrážíme po žluté na chatu pri Zelenom plese Trasa zde Čekala nás procházka cca 7,5km s převýšním 630m. Předpověď počasí není vůbec vlídná a hlásí kolem 12h sněžení a následně vítr až 30m/s (108km/h)! Výstup k chatě probíhá poklidně a poměrně svižně, kolem 12:00 skutečně začíná sněžit, cesta je chvála bohu prošláplá až k chatě a všichni se stihneme včas schovat. Celkem slušný čas výstupu (3h) v zimních podmínkách nás poměrně příjemně překvapil. 

Ubytováváme se v lágru chaty, která je svým vybavením oproti předešlým zkušenostem naprosto luxusní hlavně ve směru hygienického zázemí.

Ve 14:00 jdeme na lehko očíhnout přístup k ledopádům, který je ovšem poměrně tragický, takže se tento plán mění na prošlapávání se sněhem kolem plesa. Vítr přidává na intenzitě a z dnešního lezení jistě nebude nic, takže deme na pivo.

17:00 - chatáry všem doporučují zůstat na chatě, sestup je díky vánici a silnému větru životu nebezpečný!

Předpověď počasí je na sobotu katastrofální, orkán má řádit celý den, takže lezení ledů se vůbec nedá předpokládat.

18:00 si vychutnáváme super véču a vzápětí se přesouváme do báru, kde se seznamujeme s párkem uvězněných „Tatranú“

Večírek se rojíždí do obrátek, hrajou se songy na kytáru, no prostě těžká pařba!

2. den „uvěznění“

Těžké ráno u mnoha s brutální kocovinou začíná snídaní, se kterou Honza opravdu zápasí. Protože venku stále jezdí vlaky (hukot větru je naprosto slučitelný s tímto výrazem), vyplňujeme čas metodickou přednáškou pod Vedením Adama u zdejší boulderstěnky.

Abychom se po obědě nenudili, rozhodujeme se pro vyzkoušení oblečení v takovém morbidním počasí a jdeme se projít kolem chaty. Procházka cca 150m při sněžení a větru kolem 100km/h, hloubka sněhu mnohdy dosahuje až po pás, pocitová teplota -20°C, nám trvá kolem 11minut (video zde). Tato polární vsuvka nám po včerejším večírku dá tak zabrat, že se nedá nic dělat, než jít zase na pivo!

Tentokrát není kytara k nalezení, a tudíž další večírek probíhá velmi poklidně.

3. den – sestup a odjezd

Ráno nás vítá mírně protrhaná obloha, kdy jde sem tam i vidět nějaká modrá barva.  Bohužel sestupová cesta je tak zavátá, že budeme rádi, abychom se dnes dostali v klidu dolů k autům, takže na nějaký ledopád po cestě můžeme rovnou zapomenout.

Balíme a kolem 9:00 razíme sněhem dolů. Sice jdeme z kopce ale díky občasnému zapadnutí až po hlavu do návějí, jedeme stejně  pomalu jak nahoru. Výhrou by byly opět skialpi, protože ve předu se Adam na skialpech propadne tak 10-20cm a my za ním se brodíme jak trpaslíci po pás ve sněhu!

Po cestě potkáváme zapadlý sněžný skútr, který zřejmě bude muset počkat na oblevu, protože z něj trčí akorát plexisklo.

Po 12:00 se dostáváme na parkoviště, odkopeme auta, vyfotíme jedinou společnou fotku se zástavou, a tradá domů.

Závěr:

Do ledu jsme si sice nezaťali, ale za to jsme si výtečně pokecali a užili si polární srandy ;-)

Původní plán:

3. - 5. února 2023 - Zelené pleso, 1 990,- Kč

1. den, v pátek brzy ráno odjezd na místo určení - 8:30-9:00 Parkoviště Biela Voda, počkat na všechny nesem vercajk!, příchod na chatu pri Zelenom plese  - cca 3hodiny cesta, lezení ledů

2. den, celodenní lezení ledů

3. den, dopolední lezení ledů, odpoledne odjezd domů

Vercajk sebou min.: Sedák, mačky, blembák (přilba), 2ks smyček, 2ks Karabiny HMS, Rukavice, trekové hole.

Oblečení  na lezení ideálně  s GTX.  Boty ideálně "D" nebo aspoň "C" s patou. S řemínkovýma mačkama si to moc neužiješ! ........a bundu!.........péřovku! laugh

KONTAKT NA VEDOUCÍHO LEDOLEZENÍ: ADAM 792373367

UBYTOVÁNÍ NA CHATĚ

dvě noci dopředu (večeře+snídaně) 76,5EUR – platba na místě vše keš, spacák není nutný - stačí vložka, přezuvky doporučené. nezapomenout průkazy ČHS na slevu!

Kdo nebude mět ČHS bude muset doplatit 26EUR na místě!

Snídaně 7:00-8:30h Večeře 18:00-20:00?

Garant akce: Honza Ros

 

Zpět