Grossglockner 3798m - Stüdlgrat

Účastníci expedice: Ondra Joch a Honza Ros

Počasí nám ukázalo okýnko, kterému jsme prostě nemohli odolat a vyrazili jsme vstříc k dlouho plánovanému cíli.

7.9. úterý

–         odjezd cca 16:00 směr parkoviště Kals am Grossglockner, Rakousko

-          Příjezd na místo 22:30 seznámeníčko s krajany na parkovišti co jdou Glockner normálkou. Následně vytahujeme žďáráky a jde se chrupkat vedle auta kolem 23:00.

8.9. středa

-          budíček 7:30 snídaně, kafíčko a balení do plné polní, nevíme totiž, jestli bude na chatě volné místo, takže počítáme s případným přespáním venku.

-          9:30 start výšlapu na Stüdlhütte 2.801m s plnou polní celkem záhul ;-) https://mapy.cz/s/losatalace

-          Pěkných 885 výškových metrů a jsme kolem 12:00 na místě. Dáváme oběd a odpočíváme.

-          Pro lepší aklimatizaci jdeme odpoledne omrknout terén na zítřejší výstup, abychom po tmě nebloudili. Vyšlápnem na lehko k ledovci a směrem k nástupovce asi do 3.050m

-          Potkáváme další krajany kteří přišli taky v plné polní a plánují spát venku a zítra chtějí podniknout stejný výstup.

-          Večer se komplikuje, úderem 18h vše na chatě funguje jen na čip, který obdrží jen ti, co mají rezervovaný plac na spaní. Rukama nohama domlouváme pivko a večeři za keš a ptáme se na volný plac. Odpověď je plno nás moc neuspokojila a naznačujeme obsluze, že budeme spát venku vedle chaty. Zdviženým prstem nám naznačují, že se to nesmí, že jsme v národním parku a bylo by to za pěknou pokutu. Naštěstí se najde v obsluze slovensky mluvící borec, který nám velice pomůže s domluvou ohledně spaní. Musíme počkat do 21:00 a pokud do té doby nepříjdou ti co měli  objednáno, tak máme palandy k přespání. Kapku se nám tím hroutí plán, protože jsme chtěli spát tak v 20:00 a vstávat 3:30.

-          Sláva 21:30 dostáváme palandy a může se konečně chrupkat, další komplikující info, že snídaně je až od 5:00 nás taky moc nepotěší. Venku se strhne jakýsi zmatek, zprávce pobíhá s čelovkou kolem chaty, čapl ty dva krajánky ve stanu a už se řeší pokutička, 1500eur je celkem drahý spaní venku!

-          Usínáme těsně před půlnocí v pokoji pro 25lidí chrápajících přes sebe jako na děsivém orchestru ;-)

9.9. čtvrtek

- 4:00 budíček  a balíme pouze nezbytné věci na výstup, hlavy máme jako střepy tak to tak tak stíháme do snídaně.

- 5:00 snídaně, doplnění tekutin do vaků a nezbytné vyprázdnění před výstupem nám zabera opět mraky času

- 6:10 konečně start výstupu, čelovky už téměř nejsou třeba.

- 7:30 jsme na nástupovce 3.350m jdeme na to. První délky poměrně zmatkujeme v jištění Ondra se necítí lézt na „prvního“, tak to hold padlo vše na Honzu. Postupujeme velice pomalu a ztrácíme čas i zbytečným pouštěním lezců před nás. Na to, že je čtvrtek, tak na horu leze opravdu mraky lidí, od rána jsme napočítaly jen nahoru 25družstev!

- 9:10 cedulku Frühstückplatz 3.550m jsme trefili tak akorát v limitu, ale lezeme děsně pomalu (200  výškových skoro za 2h!) a čas se nám tím děsivě krátí. Cesta není vůbec značená, takže mnohdy ztrácíme čas i hledáním borháků, které jsou na cestě někdy pěkně zašité.

- 12:40 jsme na nejtěžším místě hřebenovky – obávaná plotna je naštěstí rychle za námi a lezeme dál k vrcholu. S narůstající nadmořskou výškou postupujeme čím dál pomaleji.

- 14:10  konečne TOP! Jsme na Vrcholu! Grossglockner 3.798m – úleva! Potkáváme naše krajánky ze stanu, rychli pokec a de se fotit. Nabraná časová ztráta nám sebere čas i na focení. V tom časovém presu si ani jeden z nás nevzpomene na vlajku v báglu. Potvrzuje se tím fakt, že člověk s narůstající nadmořskou výškou pěkně blbne ;-)

- 14:20 sestupujeme normálkou na Johann Hütte 3.454m jde to děsně pomalu, míjíme lezce co jdou nahoru i dolů takže sestup k chatě trvá děsivé 3h!

- 17:20 Johann Hütte – zasloužené pivko a rychle dolů a přes ledovec na Stüdlhütte 2.801m

- 19:10 Stüdlhütte přicházíme ještě za světla a  deme se sbalit na sestup k parkovišti. Závěrečné pivko na rozloučenou a kolem deváté se dáváme na sestup. Máme toho už plné kecky, nohy v „déčkových“ botách dostávají sestupem pořádně zabrat.

- 23:00 naše utrpení končí, rychle přesléct a šup do spacáků chrupkat!

https://mapy.cz/s/fejuzedufe

10.9. pátek

7:30 Ondra vaří kafíčko. Rychlosnídaně, nahážem věci do kufru a tradá domů. Ještě nám stále nedochází, co jsme to vlastně vylezli, ale rozhodně se už těšíme na české pivko ;-)

Fotoreport https://drive.google.com/drive/folders/12htAyvhhpzjsxpQT_x5DpCbA7lOh4sNm?usp=sharing

Zpět